Finns det gamla osköna, opraktiska och kanske otidsenliga armaturer och ljuskällor i huset där du bor? Då är det bra att byta till mer hållbara, miljövänliga, mer funktionella och snyggare alternativ.
LED är en ljuskälla som är mer energisnål än till exempel kompaktlysrör som ofta använts i trapphus. LED sparar både på miljön och ekonomin och innehåller inte bly och kvicksilver eller skadliga ämnen.
Fler fördelar är att LED-ljuskällor har lång livslängd, vilket gör underhållet lättare. Man behöver inte byta ut ljuskällan på lång tid. Som färgsättare jobbar jag med färg och ljus tillsammans. Då värderar jag mycket att det är bra färgåtergivning därmed blir det en bättre estetik.
För att skapa en bra ljussättning i till exempel ett trapphus krävs det både en lämplig armatur och rätt ljuskälla. Tänk på att ljussättningen ska jobba ihop med färgsättningen, inte motverka den och ”släcka” kulörerna, som i värsta fall kan hända. Lamporna och ljuset vara vackert och funktionellt.
Det är dock inte bara att byta ljuskälla, det behövs en armatur som fungerar med LED-ljuskällan. Hör av dig om du behöver ett tidstypiskt och genomtänkt färg- och ljussättningsförslag i kombination. Det brukar bli bäst att planera för detta samtidigt.


